האם השכונה הזו היא הדבר החם הבא בשוק הדירות של תל אביב?

בכל השקעת נדל"ן, אך בעיקר בהשקעה באזור מתפתח - דרושה יכולת קריאה של המציאות, ומעט סבלנות • מאיזו תשואה נהנים היום אלו שהשכילו לרכוש דירה בדרום תל אביב לפני כעשור • מהי השכונה שמסתמנת כיעד הבא לדירות מגורים עם ערך שעולה ועולה
256 צפיות
השכונה הנחשקת בתל אביב

לפני כעשור, היה אזור דרום תל אביב אחד המקומות המושמצים בישראל, ורק המחשבה על קניית דירה באזור העלתה גיחוך קל על השפתיים. אבל מי שהשכיל לקנות שם דירה כבר אז – מתחיל לקצור את הפירות כבר היום. דוגמה לכך היא שכונת פלורנטין, שנמצאת ממש לא רחוק מהתחנה המרכזית, ועד לפני שנים ספורות נחשבה לשכונת עוני. כיום יש בשכונה בתי קפה ומסעדות ואילו סטודנטים כבר מתקשים למצוא בה דירות להשכרה במחיר סביר.

תהליך דומה עבר על שכונות נוספות בדרום העיר, וניתן לראות כיצד גרף ההתקדמות של השכונות נע כל הזמן מזרחה. בתחילת שנות האלפיים, התרכזו הפרויקטים בחצרות יפו, אחר כך עבר המוקד לאזור המושבה האמריקאית ובהמשך עלתה פלורנטין על הגל. באזורים האלה כבר התרחשה קפיצה במחירי הנדל"ן וכעת מתרכזים המשקיעים באזורים מזרחיים יותר. שכונות נווה שאנן, שכונת שפירא, שונת התקווה ואחרות – חוות התעניינות מצד משקיעים, וגם בהן המחירים מתחילים לטפס.

מי שיש לו חזון ויודע לזהות הזדמנויות – מרוויח בגדול מעליית ערך הדירות

בכל השקעת נדל"ן, אך בעיקר בהשקעה באזור מתפתח, דרושה יכולת קריאה של המציאות, בשילוב מעט סבלנות. המשקיע אינו נביא, אך במקרים מסוימים "הכתובת על הקיר" ובמבט שיש בו מעט חזון והרבה קריאה של המציאות המתרחשת, ניתן לזהות הזדמנויות ולהגיע לרווח גדול מעליית ערך הדירות.

אחד הקשיים בקניית דירה בשכונה מתפתחת הוא ההמתנה עד תום הבנייה, אך כאשר קונים דירות עבור הילדים הקושי הזה מתבטל. הילדים לא זקוקים לדירה בשנים הקרובות כיוון שהם נמצאים בשלב אחר בחיים. הם עדיין בצבא או רק מתחילים לימודים, ולדירה הם יזדקקו רק בשלב בו יחליטו לעזוב את הקן. בינתיים, הפרויקט הולך ונבנה, השכונה מתפתחת ומתגבשת תתייצב והאוכלוסייה משתבחת מיום ליום.

לא רק בחצרות יפו ובשכונת פלורנטין התרחש התהליך המדובר,  תהליכים מן הסוג הזה מתרחשים כל הזמן בדרום תל אביב. בשכונת שפירא, למשל, ניתן לראות כיצד האוכלוסייה הופכת צעירה ומשכילה יותר, וכיצד בנייני מגורים חדשים מוקמים בשכונה. תהליך דומה נמצא בחיתוליו גם בשכונת נווה שאנן, שהדימוי שלה עדיין קשה, אולם כבר מתחילים לראות ניצנים של שינוי.

השכונה הנחשקת בת"א

השכונה שמסתמנת כיעד האטרקטיבי הבא בתל אביב

אם בשכונות בעלות פוטנציאל גבוה מדובר, כדאי להכיר את פרויקט המגורים המתהווה פארק תל אביב.

הפרויקט של חברת אלעד ישראל מגורים, ממוקם צמוד לרצף הירוק הגדול של דרום תל אביב המורכב פארק מנחם בגין (פארק דרום) ופארק אריאל שרון ובסמוך לשכונת עזרא ושכונת הארגזים.

שלב א' של הפרויקט יצא לדרך כבר לפני כשלוש שנים. שלב ב' יכלול 5 בניינים בני 17 קומות כל אחד, בהם 370 יחידות דיור, ובהמשך יוקם גם המתחם הצפוני של השכונה, שיכלול 20 בניינים ומתחם מסחרי בשטח של כ-20 אלף מ"ר. על פי נתוני החברה, במהלך 29 החודשים הראשונים לשיווק הפרויקט נמכרו 380 יחידות דיור.

מיקום השכונה ליד פארק בגין מבטיח מרחב אידאלי למשפחות, וגם התחבורה לשכונה צפויה להיות זמינה ויעילה. רחוב משה דיין ייסלל ויחבר את השכונה לדרך השלום ולרחוב חיים בר לב – מה שיספק לתושבים גישה נוחה לכביש 4 ולנתיבי איילון.

"הבנתי שהזדמנות כזאת לא תחזור"

"אני לא כריש נדל"ן, אבל כן קצת מתמצא בעסקים". מספר רועי ירון, תושב שוהם שרכש לאחרונה דירה בפרויקט. "לפני כעשר שנים, אחדים מחברי קנו דירות בפרויקט דומה בשכונת פלורנטין. אני הייתי מעט סקפטי, וגם לא היה לי מספיק כסף נזיל באותו הזמן. במהלך השנים האלה ראיתי איך מחירי הדירות של חברי עלו, והתחרטתי על שלא קניתי דירה גם אני. הבטחתי לעצמי שברגע שתגיע ההזדמנות הנכונה, אתפוס אותה בשתי ידיים. כך הגעתי לפרויקט תל אביב, פרויקט שעונה בדיוק על הקריטריונים שלי להשקעה מוצלחת לעתיד ילדי. הבנתי שהזדמנות כזאת לא תחזור. זה ברור שאם מוכרים לי דירה בפחות מ 23,000 ש"ח למ"ר בזמן שהמחירים בתל אביב מגיעים ל 50,000 ש"ח למ"ר ויותר אז יש כאן פוטנציאל עליית ערך אדיר"…

מה הופך את הפרויקט למוצלח במיוחד?

"הדירות בפרויקט הזה מושלמות לגידול משפחה. מצד אחד קירבה לתל אביב, למקום העבודה ולאזורי הבילוי. מצד שני, מגורים ממש על הפארק, מה שמספק לילדים שטחים אינסופיים וקירבה לטבע – אם זה לא אידיאלי למשפחה אני לא יודע מה כן. אבל זה לא רק המיקום האידיאלי, אלא גם המחיר המשתלם. זה אזור שכרגע נמצא בפיתוח, ובמהלך הזמן המחירים כאן יעלו כך שההשקעה תצדיק את עצמה."