כשהאבא סיפר למשפחתו את החדשות המפתיעות… הוא לא תיאר לעצמו כמה הם יודו לו.

944 צפיות

כשיהורם נכנס הביתה באותו ערב אחרי יום עבודה, הוא ראה את משפחתו יושבת בסלון, אשתו בנו ובתו, והם כלל לא היו מודעים לחדשות המרעישות שאותן עמד לספר להם.

יהורם קרא לבני משפחתו האהובים להתאסף סביבו ובקול רם הכריז "מהיום המצב הכלכלי בבית הזה עתיד להשתנות – לטובה!" לאחר מכן המשיך והסביר: "אבא הלך היום לשיעור בבית ספר מיוחד בו לומדים ידע פיננסי. עשיתי זאת לנוכח המצב הכספי שלנו במשפחה בתקופה האחרונה, שלא היה בעננים. עם הידע והכלים שרכשתי בקורס, נוכל להפוך את הקערה על פיה ולהתחיל לחסוך הרבה כסף, וזה אומר שרמת החיים של כולנו תתחיל להשתפר ולהתייצב, ובדרך גם נוכל להגשים כמה חלומות. כמו החופשה לזנזיבר שחלמת עליה יקירתי, האופניים החדשים שרצית ליום ההולדת שלך בן, ולך בתי נוכל לחדש את כל המלתחה. זה ייקח קצת זמן, אבל זה יקרה." את סוף המשפט הם כבר לא שמעו כי הם עטו עליו בחיבוקים והרעיפו נשיקות של אושר ושמחה.

shutterstock_142028017

כלים מעשיים לניהול פיננסי נכון של המשפחה


לאחר שנרגעו החיבוקים והנשיקות ישב האבא עם משפחתו בסלון והרחיב בפניהם את העקרונות הבסיסיים שלימדו אותו בבית הספר לידע פיננסי.

  1. להוציא פחות מכמה שנכנס. נשמע קל? מחייב משמעת? כמה פעמים קרה שבחודש מסוים סך ההוצאות שלכם היה גבוה מסך ההכנסות? וודאי אמרתם לעצמכם, לא נורא, בחודש הבא זה יסתדר, ואם לא אז בחודש אחריו… אולי זו סה"כ שנה קשה. בסוף נצא מזה. התירוצים לא מפסיקים להגיע אבל המצב הכלכלי לא ישתפר בדרך זו, מאחר והמקור למצוקה הוא חוסר ידע פיננסי, ועל כן כל החלטה שתגיעו אליה רב הסיכוי שהיא מוטעית מיסודה.
  2. את החובות חייבים לחסל תכף ומיד. לא מחר. לא בעוד חודש. שלמו היום את החובות הקיימים שלכם, התחילו בגופים המוסדיים, החזירו חובות לחברים, אם זה גדול עליכם תפרשו לתשלומים אבל התחילו להחזיר את חובותיכם, גם אם זה החוב שבעל המכולת מתחת לבית רושם לכם בפנקס שלו. כמובן מיותר לציין שאל תיכנסו בשום אופן לחובות חדשים.
  3.  אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לחסוך. אנשים מספרים לעצמם שבעתיד הם יתחילו להשקיע בתכנית חיסכון קטנה, להפריש כספים לקרן כזאת וכזאת, ישימו בצד משהו לגיל הפרישה ועוד שיישאר משהו לילדים ולנכדים. הרעיון שלכם מצוין, אבל התזמון הוא שיכריע את הכף בין הצלחה לכישלון. חיסכון מכובד וראלי הוא משהו שצריך להתחיל בו היום. קיימים אפיקי חיסכון רבים ומרובים ועל כן חשוב לקבל ידע מקיף בכל מה שקשור לתחום הנ"ל.
  4. השקעות חכמות הן הצעד הבא. זהו חומר למתקדמים שמצבם הכלכלי כבר מבוסס יותר.

shutterstock_114642343

חוסר ההבנה של הצרכנים נוח לבנקים, לחברות הביטוח והפנסיה ולכל הגופים הכלכליים בישראל. כך הם יכולים להגיד לכם בדיוק את מה שאתם רוצים לשמוע, ולהשמיט את החלקים החשובים שבסופו של דבר, אשר עולים לכם הרבה יותר כסף ממה שאתם אמורים לשלם. והמצב גרוע יותר מכפי שאתם חושבים – על פי סקר גאוקרטוגרפיה, למעלה –מ 80% מהאנשים אינם מבינים מספיק בנושאים הפיננסים היומיומיים שלהם, נמנעים מלעסוק בהם, ומפסידים כתוצאה מכך כסף רב.

איך יוצאים מסבך ההוצאות והחובות?


אז כמו לכל משפחה נורמלית גם לכם יש המון הוצאות. משכנתא, הלוואות, ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח מנהלים, ביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ, חשבון הבנק, תכניות חיסכון, פנסיה, חשבונות, ארנונה, ועד הבית…. ומה עם הילדים? אבא תקנה לי סמארטפון. אימא תרשמי אותי לחוג. אופניים חדשים. מתנות. בגדים. ממתקים. הנה הרשימה רק התחילה וכבר אתם סובלים ממיגרנה קטנה המתחילה בצדו הימני של הראש. הפתרון לכך הוא לא כדור נגד כאב ראש. גם לא לברוח מהכול ולצאת לחופשה ארוכה.

הידעתם שכ-80% מכלל האנשים מודים, כן, מודים בלב שלם, שהם אינם מבינים די והותר בהוצאות המשפחה? מצב עגום זה מונע מהם להתעסק בנושאים חשובים אלו, וכתוצאה מכך הם מפסידים כסף רב מדי חודש, מדי שנה, ואפילו מדי יום. בורות פיננסית מובילה לכיוון אחד – קבלת החלטות מוטעות, חפוזות, אימפולסיביות, ולא שקולות. החלטות שמובילות בסופו של דבר להפסד של כסף רב. לעתים הפסדים אלו עלולים להצטבר ולהפוך לבור שאין לו תחתית, מסוג המקרים הלא סימפטיים שיכולים לדרדר משפחות עד לכדי משבר או פירוק.

בדיוק למטרה חשובה זאת הוקמו מיזמי חינוך שונים בישראל בהם תוכלו ללמוד על:

  • כיצד תצליחו לחסוך יותר? מה ניתן לעשות לחיסול החובות שלכם?
  • איך להימנע מקניות אימפולסיביות שמונעות מדחפים בלתי נשלטים?
  • האם לקחת סיכונים מחושבים – מה אסור ומתי דווקא כדאי?
  • במה מומלץ להשקיע את הכסף שלכם על מנת שיהפוך, עם הזמן, לעוד יותר כסף?

 

shutterstock_174265457

 

זה הזמן לצאת מסבך ההוצאות והחובות! השאירו פרטים לקבלת מידע נוסף