הרוצח השקט בכבישים

1,107 צפיות

קוראים לו "הרוצח השקט". מדובר על תופעת העייפות בזמן הנהיגה, והיא גובה מחיר כבד – 15% עד 20% מכלל תאונות הדרכים נגרמות כתוצאה מעייפות או הרדמות על ההגה.

14

בסקרים שנערכו בקרב נהגים מסתבר שכ-80% מכלל הנהגים יעדיפו להמשיך לנהוג גם כשהם עייפים מאד, ואחד מכל חמישה נהגים הודה כי לפחות פעם אחת בחייו נרדם באמצע זמן נהיגה. נתונים אלו מדאיגים עד מאד, ורלוונטיים לכל נהג ונהגת באשר הם. הגורמים לעייפות בזמן הנהיגה יכולים להיות רבים – חסך בשעות שינה, נהיגה ארוכה ורציפה, נהיגה בכביש מונוטוני ארוך, מצב רפואי, מצב נפשי, תנאי סביבה מכבידים ועוד.

מה עושים כשעייפים ונוהגים?

מה עושים אם בכל זאת מרגישים עייפים באמצע הנהיגה? הפתרון הקל והזמין במידה ויש אדם נוסף ברכב בעל רישיון נהיגה – בקשו ממנו להחליף אתכם. במידה ואין אדם כזה, עצרו בהקדם את הרכב בצד הדרך במקום בטוח כמו תחנת דלק או נקודת ריענון מוכרזת. נוחו שם לפחות עשר דקות ואם אפשר יותר, שתו כוס קפה או משקה אנרגיה שמכיל אף הוא קפאין. חלצו עצמות וצאו מהרכב לתרגילי מתיחות, שחררו את הצוואר, הכתפיים והידיים. במקרה שגם לאחר ההתרעננות אתם מרגישים עייפים מדי בכדי להמשיך, צלצלו לחבר או קרוב משפחה שיגיע לאסוף אתכם, או הזמינו מונית וחזרו הביתה בשלום. למחרת תמיד תוכלו לשוב לאסוף את הרכב מהמקום בו החניתם אותו.
טיפים קלים לשימוש מיידי: שוחחו עם האדם שיושב אתכם ברכב. נשנשו חטיף קל או לעסו מסטיק. פתחו חלון ותנו לאוויר צח להיכנס פנימה. הגבירו את המוזיקה במערכת. כל אלו בהחלט הוכחו כמסוגלים לסייע במצב של עייפות.

הפתרון הטכנולוגי שמציל חיים

יותר ויותר נהגים מחליטים בעצמם או בהמלצת חברת הביטוח שלהם להתקין ברכב מערכת התראה למניעת תאונות. המערכות של הדור החדש משלבות טכנולוגיה מתקדמת כפולה של ראדר ומצלמה. אלו סורקים באופן רציף את היקף הרכב בזמן הנסיעה, בכל תנאי ראות ובכל תנאי מזג אוויר. במקרה שגורם זר נכנס לנתיב הרכב, כגון מכונית אחרת, קטנוע או אופניים, אפילו הולך רגל המתפרץ לכביש – המערכת מודיעה באופן ויזואלי וקולי לנהג שקיימת סכנה. חלקיק שנייה זה יכול להוות את ההבדל בין חיים או מוות, ולמנוע תאונה קלה ולעיתים תאונה קטלנית. כעת דמיינו לעצמכם שאתם נוהגים עייפים ומחוסר ערנות לא שמים לב שמכונית בנתיב הסמוך סוטה לכיוונכם. המערכת נותנת התראה ואתם קולטים שמשהו לא כשורה, ומאטים את הרכב, תוך שאתם בוחנים בכל המראות ובשמשה הקדמית מה הולך בכביש. כמובן שהאדרנלין מכניס אתכם מידית למצב של ערנות מוגברת, ואתם מיד מזהים את הרכב המסוכן. למזלכם, הפעם נמנעה תאונה, בזכות מערכת ההתראה. אך תמיד תזכרו שמסוכן לנהוג במצב של עייפות וכשההגה בידיים שלכם תנהגו באחריות ובזהירות.

לנהוג בטוח שווה לכם כסף בביטוח

התקנה של מערכת למניעת תאונות יכולה להוזיל לכם את ביטוח הרכב. התקנת המערכת מקטינה את הסיכוי שרכבכם יהיה מעורב בתאונה ושפוליסת הביטוח תופעל, ואתם בעצם זוכים לא רק בביטחון ובשקט נפשי, אלא גם חוסכים מדי שנה. בשנים האחרונות חברות הביטוח מעודדות שימוש במערכות למניעת תאונות ומציעות לנהגים פוליסות מוזלות מתוך המחשבה שהם יהיו פחות מעורבים בתאונות ובמקביל יעודדו נהגים נוספים להתקין את המערכות. שווה לבדוק את הפרט הזה בבואכם לחדש את הביטוח לרכב לשנה הקרובה.

לבדיקת התאמת המערכת לרכבכם, מלאו את הפרטים ונציג מומחה יחזור אליכם    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך