רישיון הרכב הולך ונהיה יותר יקר – לא אם תפעלו כמונו

2,011 צפיות

חידוש רישיון הרכב זה אחד הדברים היותר מעצבנים שיש לנו לחדש, ולא רק בגלל הפעולה אלא בגלל מחירו הגבוה במיוחד. כולנו שואלים את עצמנו – למה זה כל כך יקר?!" ואנחנו צודקים; אגרות הרישוי בישראל הן מהיקרות בעולם – אם לא היקרות מכולן – דוח "תשלום אגרות כשירות תנועה לרכב (טסט) סקירה משווה" שנעשה על יד מרכז המחקר של הכנסת בנובמבר 2016 שבעקבותיו נערך דיון בוועדת הכנסת. הגיע הזמן שהמצב ישתנה, ומחירי אגרות הרישוי ירדו, כי לתושבי ישראל נמאס להיות פראיירים.

ב-4 בינואר 2017 מספר ח"כ היוצא איתן כבל בראיון על גובה אגרות הרישוי "אין מדינה בעולם שגובה אגרת רישוי יותר מישראל. מדובר בלא פחות מחזירות ואנחנו יוצאים למסע להורדה משמעותית של האגרה", ונדמה כי המצב הזה רק הולך ומחמיר.

למה זה ככה? כמה משלמים ברחבי העולם? ומהן הדרכים להוזיל את המחירים באופן משמעותי? כל הפרטים כאן.גובה אגרת הרישוי בישראל – פי כמה ממדינות מערביות אחרות

אגרת הרישוי היא למעשה סוג של מס לכל דבר ועניין, לפי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר אגרת הרישוי מכניסה כארבעה מיליארד שקלים לקופות המדינה מדי שנה. מטרת האגרה לוודא כי על הכביש נוסעים רכבים שעברו טסט, ולכן הם בטוחים ותקינים. גובה האגרה תלוי במאפיינים שונים של הרכב, הנוגעים לשנת ייצורו ומחירו – לדוגמה ככל שהרכב יקר וחדש יותר, כך גובה האגרה הופך גבוה יותר.

על אף החשיבות של אגרה כזו, המחירים בישראל הם ללא ספק נחשבים מהגבוהים בעולם. מדי שנה אנחנו צריכים להוציא מכיסינו אלפי שקלים על אגרת הרישוי (מבלי לכלול את מחיר הטסט עצמו). עלות אגרת הרישוי בישראל גבוהה מעלות הרישוי ברוב מדינות המערב;  על פי דוח "תשלום אגרות כשירות תנועה לרכב (טסט) סקירה משווה" בעיר הבירה של ארה"ב וושינגטון תשלמו בשנתיים כ-132 שקלים בלבד על חידוש האגרה. פעם בשנתיים תשלמו באיטליה ובבריטניה כ-270 ש"ח. פעם בשנתיים , תשלמו באיטליה כ-270 ש"ח. פעם בשנתיים תשלמו בספרד, אוסטריה ובאירלנד כ-230 ש"ח, ביוון 170 ש"ח, ובצ'כיה 156 ש"ח, בבריטניה פעם בשנה כ-270 ש"ח, ובאוסטריה תשלמו פעם בשנה כ-230 ש"ח.

וזה לא נעצר פה; על אף המחירים הגבוהים, נדמה כי מחירי אגרות הרישוי רק הולכים וגדלים. באפריל 2018 נעשתה עלייה נוספת, שמיקרת את האגרות בכמה עשרות שקלים. על אף הכעס על הנתונים המתסכלים האלו, נדמה כי אין מי שיתן לנו תשובות מספקות על סיבת יוקר האגרה.נקודת האור: כל הדרכים להוזיל את עלויות חידוש אגרת רישיון רכב

למרות המחירים הגבוהים, אי אפשר להגיד שמשרד התחבורה לא מנסה להקל עלינו. נכון למועד פרסום כתבה זו, ישנן דרכים שונות להוזיל את עלויות חידוש רישיון הרכב וליהנות מהנחות משמעותיות. אלו כמה מהדרכים העיקריות להוזלה בעלויות חידוש הרישיון:

  • משרתי מילואים – אם אתם משרתי מילואים פעילים, אתם זכאים להנחה שנעה בין 59 שקלים ועד 177 שקלים, כתלות במספר ימי המילואים שבוצעו בפועל.
  • בעלי נכויות – בעלי נכויות זכאים לאגרת רישיון רכב מופחתת במידה ועונים על מספר תנאים, כמפורט באתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים.

נוהל 151 של משרד התחבורה – זוהי הדרך של כולנו להוזיל את אגרת רישוי הרכב

אם אתם לא שייכים לאחת מהקבוצות הנ"ל, תדעו שיש עוד דרך מצוינת להוזיל את אגרת הרישיון, והיא נקראת "נוהל 151 של משרד התחבורה". החל מ-19 בספטמבר 2017 ניתנת הטבה בדמות הנחה ברישיון הרכב לכלי רכב פרטיים שתותקן בהם מערכת בטיחות המסייעת למניעת תאונות, שיש בה התרעה מסטייה מנתיב והתרעה על התנגשות ברכב שמלפנים. בין יתר התנאים לקבלת ההנחה באגרה: אם רכבכם שוקל עד 3.5 טון, עלה לכביש בין שנת 2000 למאי 2017, נמצא בבעלות פרטית או ליסינג פרטי וטרם הותקן בו מערכת בטיחות, ייתכן וגם אתם תהיו זכאים להנחה המשמעותית הזו!


 

על פי הנוהל, גובה ההנחה הוא 1,500 ש"ח באגרת הרישיון השנתית, והיא תתפרס על פני שלוש שנים. בשנתיים הראשונות תקבלו הנחה בגובה של 700 ש"ח, ובשנה השלישית 100 ש"ח נוספים. ההנחה הראשונה באגרה תינתן בתנאי שחלפו חודשיים מיום הדיווח על התקנת המערכת ועד מועד חידוש הרישיון. אם חולפים פחות מחודשיים בין יום ההתקנה לבין יום התשלום של אגרת הרכב, תהיו זכאים להנחה החל מהשנה הבאה. מטרתו של משרד התחבורה היא לעודד אותנו להתקין מערכות המסייעות למניעת תאונות דרכים, וכך להפחית את התאונות ולהנחיל הרגלי נהיגה נכונים.

על פי נתוני משרד התחבורה נכון ל-2017 יש בישראל כ-2.5 מיליון רכבים פרטיים, וההנחה באגרת הרישוי תינתן רק ל-120 אלף הרכבים הראשונים שיתקינו מערכת בטיחות ברכב לאחר כניסת הנוהל לתוקף (19/9/2017).

ההנחה היא לרכב משומש מלפני מאי 2017 שטרם הותקן בו מערכת בטיחות, בדקו עכשיו >>

    ההנחה לזמן מוגבל - מהרו ותיהנו מחסכון משמעותי!

    השאירו פרטים וניצור עמכם קשר >>>

    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך