מכונית אוטונומית – העתיד (עדיין לא) כאן

709 צפיות

בשנת 2015 הצהירה גוגל כי עד שנת 2020 "רק מחשבים" ינהגו בכבישים. כיום נראה כי הטכנולוגיה אכן בדרכה להשתלט על הכביש, אך לא מהר כפי שחשבנו. האם החלום על מכונית אוטונומית יתגשם בקרוב?

בשנים האחרונות חברת "גוגל" עומלת במרץ על פיתוח מכונית אוטונומית החכמה, בה הנהג לא יצטרך לנהוג באופן אקטיבי.

ב2009 החלו הניסויים על המכוניות בכבישים ציבוריים והחברה העריכה כי תוך שנתיים מכוניות אלו יתחילו להימכר לקהל הרחב.

בתכנית המקורית, המכוניות החכמות לא היו אמורות לכלול הגה או דוושות ולמעשה, לנוסע לא תהיה כל שליטה כלשהי על הנהיגה מלבד כפתור עצור למצב חירום.

אך למרות ההכרזות האופטימיות של החברה, לאחרונה נראה כי הדרך לכבישים נטולי נהגים אקטיביים עוד ארוכה ורצופת אתגרים.

מכוניות חכמות? תאונות קטלניות

ביולי 2015 הכריזה גוגל כי מתחילת הניסויים ב-2009, מכוניות ללא נהג של גוגל היו מעורבות ב- 13 תאונות. בכל התאונות הללו ניזוקו רק מכוניות הניסוי. פרסום התאונה ה – 14 כבר עורר הדים כיוון שהפעם נרשמו פצועים. שלושה מעובדי החברה שנסעו במכונית, פונו לבית החולים עם פציעות קלות לאחר שמכונית התנגשה בהם כשהמתינו ברמזור.

ב-2016 התנגש רכב של גוגל באוטובוס. הרכב מסוג "לקסוס", שהחברה ציידה בחיישנים ומצלמות המאפשרים לו לנהוג בעצמו, ניסה להשתלב בנתיב בו נסע האוטובוס והתנגש בצדו. למרבה המזל לא היו נפגעים.

בחברות נוספות אשר מתחרות בגוגל ומפתחות בימים אלו את המכונית החכמה אף הן, גם נרשמו תאונות דרכים, חלקן קטלניות.

בדצמבר 2016 נהרג בפלורידה אדם שנסע במכונית של חברת "טסלה" (חברת הרכב הוותיקה בארה"ב) . המכונית האוטונומית של "טסלה" היתה מעורבת בתאונה נוספת בה נהרג אדם, הפעם בסין.

מחשבים מסלול מחדש

לאחרונה הכריזה גוגל על שינויים משמעותיים בפיתוח הטכנולוגיה האוטונומית למכונית ללא נהג והעבירה את הפעילות לחברת הבת החדשה שלה- Waymo.

בחברה לקחו צעד אחורה מהצהרותיה של גוגל לגבי אי הימצאותם של הדוושות וההגה והודיעו כי המכוניות שיפתחו כן יכללו הגה ודוושות על מנת להנגיש את הטכנולוגיה לציבור ולעמוד בתקנות הרגולטוריות.

גוגל תשים בצד את החזון לפיתוח רכב אוטונומי לחלוטין, ותעבוד במקום על פיתוחים שונים עבור הרכב האוטונומי בשיתוף עם חברות העוסקות בתחום הרכב.

גם חברת אפל מניחה בצד את חזון פיתוח הרכב האוטונומי המלא ובמקום זאת, תפתח מערכת אוטונומית שניתן יהיה להטמיע בסוגים שונים של רכבים.

מומחי טכנולוגיה סבורים כי יידרש עוד זמן רב עד שהמכוניות האוטונומיות יחליפו לחלוטין את המכוניות הרגילות על הכביש ועדיין מטילים ספק בנוגע ליכולות הזיהוי והתגובה של המכונית האוטונומית לגורמים חיצוניים.

מכונית שנוהגת לבד. כמעט.

אף על פי כך, ניתן לומר כי מהפיכת המכוניות האוטונומיות בהחלט בדרכה, גם אם לא תגיע בזמן המידי.

ניתן לראות את התקופה בה אנו נמצאים מן תקופת ביניים. המכונית האוטונומית עדיין לא ממש כאן, אך

מערכות התרעה מתקדמות ומשוכללות ברכבים, הן כבר כמעט בגדר סטנדרט. לנהגים בעלי המערכת, ישנה תחושה כי "מחשב" חכם, גם אם אינו שולט בנסיעה כולה, בהחלט לוקח חלק בהתנהלות על הכביש ומגן על חייהם.

טכנולוגיות מתקדמות של צילום ומערכות רדאר יודעות להתריע על סטיות לא מבוקרות מהנתיב, סכנות התנגשות, אי שמירת מרחק ועוד וישנה תחושה כי נהג נוסף-חכם ועירני- נוהג איתך לאורך המסלול.

אז עד היום בו תכנסו לרכב, תשענו לאחור ותנמנמו עד ההגעה ליעד, וודאו כי רכבכם מצויד במערכת מתקדמת המונעת תאונות והיו מוכנים לכל "הפתעה" שיכולה לצוץ בדרכים.

נסיעה טובה!

לבדיקת התאמת מערכת התראה חכמה לרכבכם, מלאו את הפרטים ונציג מומחה יחזור אליכם    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך