ìäåñéó ùåøä ùì lead áãó úåãä

בעיות נהיגה בקרב נהגים מעל גיל 60

422 צפיות

מחקרים רבים בעולם גילו שאחרי גיל 60 עולה באופן משמעותי הסיכון להיות מעורב בתאונה בכביש. הסטטיסטיקה מראה שנהגים מעל גיל 60 מעורבים עד פי 7 יותר בתאונות. אולם אין זה אומר בהכרח שצריך למהר ולהניח את מפתחות הרכב בצד, למכור את האוטו ולוותר על התענוג שבנהיגה. מהן הבעיות המתעוררות בקרב נהגים קשישים, ומהם הפתרונות הקיימים כיום להפחתת הסיכון לנהיגה בגיל מבוגר ולהגברת הבטיחות בנהיגה?

כדי להבין את הבעיות הבטיחותיות של נהגים מעל גיל 60 יש להבין את הסיבות הפיזיות והבריאותיות הגורמות להן. תהליך ההזדקנות מלווה בדרך כלל בהידרדרות קוגניטיבית. תשומת הלב שלכם לפרטים פוחתת, קשה יותר לזהות סכנות בדרך, ולוקח יותר זמן להגיב להן. הדבר עלול להיות מסוכן בנהיגה במצבים בהם הולך רגל חוצה לפתע את הכביש, מכונית או רוכב אופנוע סוטה מהנתיב שלפניכם, חפץ זר מונח על הדרך ועוד מקרים מסוכנים המחייבים תפיסה מהירה וזריזות תגובה.

תהליך קבלת ההחלטות בקרב קשישים מורכב יותר ולוקח זמן רב. שאלות בסיסיות שכל נהג צריך להתמודד איתן הופכות מורכבות, למשל מתי זמן נכון להיכנס לצומת? מתי בטוח לעקוף? כמה מרחק לשמור מהרכב שלפניכם? לנהגים מעל גיל- 60, לרב קשה יותר להעריך את המרחק והמהירות של כלי הרכב האחרים ואת המרווח ביניהם. ידוע שבעיות ראייה נפוצות מאד בגיל השלישי. ככל שמתבגרים מתדרדרת איכות הראייה, שדה הראייה מצטמצם, חדות הפוקוס פוחתת, ועל כן קשה לכם לראות את התמרורים בכביש, להבין את השילוט בצד הדרך, או לראות בבירור את הרמזורים ואת הנהגים האחרים ואת הולכי הרגל. בשעות הלילה והחשכה הנהיגה קשה פי כמה, ואולי קרה לכם שפנסי הרכבים ממול גרמו לכם לפתע לסינוור. צרפו לכך גם עייפות וחוסר ערנות שלעיתים נובעת משימוש קבוע בתרופות, תופעה נפוצה אצל אנשים מבוגרים.

האם קיימים פתרונות שיכולים לסייע לנהגים מעל גיל 60 לנהוג בבטחה ולא לסכן אחרים?

לשמחתכם הם קיימים, ובשפע! טכנולוגיה ישראלית מהמתקדמות בעולם הנקראת איווקס תופסת תאוצה בשנים האחרונות ומותקנת ביותר ויותר רכבים בארץ ובעולם. זוהי מערכת חכמה למניעת תאונות דרכים הסורקת את הכביש סביב הרכב בעזרת מצלמה ורדאר המחוברים למחשב בעל  מהירות תגובה גבוהה. איווקס מאתרת סכנות בזמן אמת: סכנת התנגשות בכלי רכב אחר, אופנוע או אופניים הנכנסים לנתיב הנסיעה, אי שמירת מרחק, סטייה מהנתיב, חדירת גורם זר לנתיב התנועה – בכל מצב סכנה היא מתריעה מיד לנהג על מנת שיספיק להגיב בזמן.

המערכת פועלת בכל תנאי מזג אוויר ובכל תנאי ראות ביום וגם בלילה. איווקס מסייעת היום לנהגים בכל טווח הגילאים ובמיוחד לנהגים שעברו את גיל 60, היא מונעת תאונות רבות ויכולה במקרים מסויימים להציל חיים.

בגיל מבוגר חשוב גם שתקפידו לעשות בדיקות ראייה תקופתיות. על פי תקנות משרד התחבורה מעל גיל 40 חובה לעבור בדיקת ראייה אחת ל-10 שנים, ומעל גיל 70 אחת לחמש שנים. אולם למען הבטיחות האישית מומלץ לבצע בדיקות ראייה לעיתים יותר תכופות. אם עיניכם רגישות לסינוור כדאי שתרכיבו משקפי שמש בנהיגה, גם בחורף. לבעלי משקפי ראייה מומלץ להצטייד בעדשות מצופות באנטי רפלקס. כמו כן עדיף שתימנעו מנהיגה תחת השפעת תרופות בעלות תופעות לוואי ותמיד תתייעצו עם הרופא שלכם לגבי כשירותכם. במקרים של עייפות, שעות מאוחרות, או מזג אוויר לקוי עדיף שלא תשבו מאחורי ההגה, פשוט בקשו מקרוב משפחה או אדם אחר להסיע אתכם למחוז חפצכם. תמיד תוכלו גם לעלות על אוטובוס או על מונית.

לבדיקת התאמת המערכת לרכבכם, מלאו את הפרטים ונציג מומחה יחזור אליכם


    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך