חשוב לדעת: נשים מתות כתוצאה מהתקף לב – יותר מגברים

זה אולי מפתיע, אבל מחלות לב אינן נחלתם של גברים בלבד, ויותר מכך - לפי הסטטיסטיקה, התמותה כתוצאה מהתקף לב גבוהה יותר בקרב נשים • מה ניתן לעשות כדי לשפר את הבריאות ולהגן על עצמנו ממחלות לב • הכירו את תוסף התזונה המהפכני שיגן על גופכן.
1,043 צפיות

התפיסה הרווחת היא שמחלות לב הן בעיקר עניינם של גברים, אבל הרשו לנו לשבור את הסטיגמה: שיעור התחלואה והתמותה בקרב הנשים גבוה משיעור התחלואה והתמותה בקרב הגברים.

למעשה, בכל שנה מתות ברחבי העולם כ-8.6 מיליון נשים ממחלות לב. בנוסף, נשים חוות תופעות לוואי חמורות יותר לאחר התקפי לב, וכן סיכוייהן למוות כשנה לאחר התקף הלב הוא גבוה יותר מאשר אצל גברים.

המודעות למחלות לב בקרב נשים היא נמוכה, ולכן פעמים רבות נראה שקשה לאבחן התקפי לב הן מצד הרופא והן מצד האישה. בישראל לדוגמא, נשים פונות לעזרה כ-84 דקות לאחר גברים בממוצע.

אישה לא בהכרח תחווה כאבים בחזה או בצד שמאל של הגוף, אלא לעתים תחווה סימפטומים כמו חולשה, בעיות בשינה או חרדה כחודש לפני האירוע, תחושות שלא תשייך אוטומטית לבעיות לב, ומקשות משמעותית על אבחון הבעיה. הגברת המודעות למחלות לב אצל נשים היא צעד חשוב ומשמעותי שעשוי להציל חיים רבים – על נשים להכיר את גופן, את הסימפטומים ואת גורמי הסיכון השונים למחלות לב.

כל הדרכים לשמור על לב בריא וחיים ארוכים

הדרך הטובה ביותר למניעת מחלות לב היא התמקדות בשמירה על בריאות הלב כבר מגיל צעיר. את זה ניתן לעשות באמצעות ניהול אורח חיים בריא וחיוני, ושמירה על העקרונות הבאים:

  • גמילה מעישון

החלטה טובה לשנה החדשה תהיה להיגמל מסיגריות אחת ולתמיד – שכן סיגריות הן אחד מגורמי הסיכון למחלות לב. הסיגריות מכילות חומרים הגורמים לסתימת כלי הדם, ומכאן לקרישיות יתר, לחץ דם גבוה והגברת תהליך טרשת העורקים.

  • שמירה על נפש בריאה

המתח והלחץ שכולנו חווים בחיי היומיום גם הם עשויים להפריע לבריאות הלב התקינה שלנו. חרדות, דאגות, פוביות, פניקה ועוד חברים מהסוג הזה מעלים את הסיכון למחלות לב וכלי הדם. לכן חשוב לנסות לעסוק בפעילויות כמו מדיטציה, יוגה, ניהול זמן נכון, פיתוח תחביבים מרגיעים ואף סקס.

  • פעילות גופנית קבועה

פעילות גופנית שנעשית באופן קבוע יכולה לתרום פלאים לבריאות הלב וכלי הדם. אתם לא חייבים להגיע למקום ראשון במרוץ תל-אביב, אבל כן נסו להתמיד בפעילות של כ-30-45 דקות כארבע-חמש פעמים בשבוע. זה יכול להיות הליכה מהירה, ריצה קלה, רכיבה על אופניים או שחייה.

  • תזונה נכונה

אין ספק שהכל מתחיל ונגמר בתזונה נכונה. צריכה מרובה של שומנים רווים, כולסטרול ומלח מעודדת התפתחות של מחלות לב שונות. נסו להרבות באכילת פירות וירקות טריים, מבושלים ואפויים, ולהחליף את הבשר, הגבינות שמנות ומוצרי החלב עתירי השומן, בדגים, שומנים בריאים כמו טחינה, אגוזים ושמן זית,  ומוצרי חלב דלי שומן.

  • צריכת יין אדום

יין אדום הוא ללא ספק המשקה האלכוהולי המיטיב ביותר עם הלב. זה בזכות חומרים נוגדי חמצון המצויים בקליפות הענבים, בשם פוליפונלים ורסרבטרול. אותם חומרים חשובים מסייעים בהפחתה בקרישי הדם, הרפיה של תאי השריר, ושיפור זרימת הדם.