״תמיד שאפתי להצליח במה שאני עושה״

מוטל׳ה שפיגלר לא נח לרגע, גם 40 שנה אחרי שפרש ממשחק פעיל, הוא עדיין אחד השמות היותר מוכרים בכדורגל הישראלי. כמי שחי ונושם כדורגל וספורט כבר למעלה מ-70 שנה, ולא מפסיק לחייך, ישבנו איתו לשיחה כדי להבין מהו הסוד מאחורי האיש והאגדה
10,100 צפיות

מוטל'ה שובר שיאים!

מוטל׳ה שפיגלר, אגדת כדורגל, הישראלי היחיד שהבקיע גול במונדיאל, ששיחק עם פלה, ששיחק בפריס סן ז׳רמן, שזכה עם מכבי נתניה באליפות הראשונה שלה, התפנה לשוחח איתנו על השיאים בחייו.

מוטל׳ה עלה ארצה עם משפחתו מרוסיה כשהיה בן 4, והתגורר בילדותו בנתניה, העיר שהכי מזוהה איתו. כששואלים אותו מתי התאהב בכדורגל הוא עונה מייד: ״מאז שאני זוכר את עצמי, בגיל 5״.

מתי הבנת שאתה תחרותי ויש לך שאיפות להיות הטוב ביותר?
״כשהאחים הגדולים שלי, 4 אחיי הגדולים, נתנו לי לעשות מה שאני רוצה עם הכדור בחצר ולפי התגובות שלהם הבנתי שהם אוהבים את מה שאני עושה. הם היו הקהל הראשון שלי בעצם, ולהם הייתי מחוייב כל השנים וזה נתן לי את ההשראה״.

היו לך הרבה שיאים בקריירה שלך ככדורגלן, אתה יכול לציין את ״רגע השיא״?
״אני לא כל כך יכול לפרט רגעים, כי השנים שלי בכדורגל הם כמו רגע, כמו יום, כמו כל החיים ואני לא מרגיש נוח לקחת את זה לרגע אחד. וגם לא צריך רגע אחד״.

ובכל זאת, אתה הכדורגלן הישראלי היחיד שהבקיע גול באליפות העולם בכדורגל, איך זה מרגיש להבקיע גול במונדיאל?
״התכוננתי לזה וכשהגיע הרגע הזה כנראה שהייתי מספיק מרוכז ומספיק מדוייק. זה עדיין מרגיש כאילו היה אתמול אבל אני יודע שזה היה לפני 51 שנים״.
בשנת 1975 שפיגלר עבר לשחק בקבוצת ניו יורק קוסמוס בארה״ב, בשורותיה שיחק גם פלה האגדי, שזכה עם נבחרת ברזיל 3 פעמים באליפות העולם בכדורגל ומי שנחשב אז לשחקן הטוב בהיסטוריה.
״זה היה באמת מתנה שזכיתי אחרי שנים של משחק, 15 שנה אחרי ששיחקתי את המשחק הראשון שלי בגיל 16 בבוגרים. הפגישה הראשונה שלי עם פלה היתה ב-58׳ שהוא זכה במונדיאל בברזיל כשהייתי בן 14 וראיתי אותו לראשונה, ואחרי 17 שנה שיחקנו יחד וזה היה תענוג גדול. דמיינו לכם היום שמשחקים עם מסי או רונאלדו, התחושה הטובה בעולם״.


הקלק לתיאום שיחה אישית עם מוטל'ה שפיגלר


 

כשהגיע הרגע בו הבנת כי אתה כבר לא יכול לשחק כדורגל מקצועני, מה היו התחושות שלך? האם זה דרבן אותך להצטיין בתחומים אחרים?
״בהחלט כן, ידעתי שקריירת משחק זה עד גיל מסויים ואני שיחקתי 20 שנה ברמה המקצועית, זה בא לי באופן טבעי ומיציתי והלכתי הלאה, תמיד שאפתי להצליח במה שאני עושה. שהיה צריך רצתי היום אני הולך… מאז שאני רץ לאט, אני הולך מהר". 

עד לאחרונה החזקת בשיא הכיבושים בנבחרת ישראל בכדורגל, ואז הגיע ערן זהבי. 
״מבחינתי ברגע שהוא התחיל להתקרב אליי אני כבר ידעתי שהוא יעבור אותי, קיוויתי שאני אהיה שם ואזכה לראות את זה, וגם כתבתי לו אחרי המשחק בסקוטלנד שהוא השתווה אליי: ׳ברוך הבא לחצר של בעלי שיאים׳… ואמרתי לו ׳עכשיו 3 ימים נחזיק ביחד בשיא ובעוד 3 ימים אני אגיע לבאר שבע להכתיר אותך ולחבק אותך׳ וכך היה!.

״קומו בבוקר שימו את היד על VINIA, חיוך על הפנים והכל יסתדר לכם!״.

״הדבר שהכי ריגש אותי שאחרי המשחק הגיע הזמן לחיבוק עם ערן זהבי ואני ניסיתי להרים לו את היד הוא לא נתן לי, הוא הרים לי את היד. וזה אומר הרבה על האופי שלו שהוא ראוי לכל המחמאות והסופרלטיבים ואני אהבתי להיות איתו על הבמה ברגע הגדול שלו״.

מוטל׳ה ידוע בחיוך המפורסם שלו, נדירים המקרים שתצליחו למצוא אותו חמור סבר. הסוד לחיוך הנצחי, כך מסתבר, פשוט מאוד: ״כשאני מסתכל על עצמי במראה זה מצחיק אותי, זה עוזר לי שהחיוך שלי יישאר כל היום״.

דיברנו על השיאים שלך ככדורגלן, מה לגבי השיאים בחייך האישיים?
״כל הרגעים הגדולים בחיי האישיים קשורים למשפחה וגם שם יש יותר מרגע אחד״.

המחשבה או התחושה הראשונה שלך כשאתה מתעורר בבוקר?
״איזה כיף שיש שמש איזה כיף שיורד גשם איזה כיף שהבוקר הגיע!״.

ורגע לפני שאתה נרדם?
״לקום עם חיוך בבוקר״.

אתה בן 77 ונראה נפלא, מה עוזר לך לשמור על אורח חיים בריא?
״כמובן שמאז VINIA אני מרגיש מאוד ממוקד, מאז ש- VINIA הצטרפה לחיים שלי אני מרגיש ערנות, חדות רצון לעשייה, אנרגטי ובעיקר מחשבות על העתיד, איך להמשיך וליהנות מהחיים ולגרום לכל קרוביי להישאר ולהרגיש טוב ולחשוב חיובי ולראות תמיד את חצי הכוס המלאה״.

הפלא של הענבים האדומים – VINIA

למה בעצם בחרת להיות פרזנטור של VINIA?
״האמת שבחרו בי! בחרו בי ואני שמחתי להצטרף למשפחת VINIA, ואם אני מגיל 16 התחלתי קריירה של כדורגלן עם חלומות, איזה כייף 60 שנה אחרי שאילן, מנכ״ל ביו הרווסט, החברה המייצרת ומשווקת את VINIA הציע לי להצטרף לנבחרת הטאלנטים שלו. זכיתי להכיר אנשים חדשים וגם גיליתי מוצר ששדרג עבורי את איכות החיים.

בגיל 28 שיחקת בפריז סן ז׳רמן – אם היית היום בן 28 איפה היית משחק?
״ב-2021 עדיין הייתי בוחר לשחק בפריז סן ז׳רמן עם מסי ניימאר ואמבפה, ואם הם לא היו רוצים אותי, הייתי הולך לריאל מדריד!״.

יש עוד שיאים שאתה שואף להגיע אליהם?
״היות ומעולם לא הודעתי לפני איזה שיאים אני שובר רק שהגעתי לשם ראו מה עשיתי, אני לא מתפתה להכריז מה לעשות רק לעשות וליהנות. נהוג לומר שאף אחד לא הכיר את סגן בר כוכבא – אז עכשיו אני שמח להודיע בקול רם שכולם יודעים מי הסגן של ערן זהבי״.

לסיום, אם היית צריך לתת טיפ אחד לחיים לקוראים שלנו – מה היית אומר להם?
״קומו בבוקר שימו את היד על VINIA, חיוך על הפנים והכל יסתדר לכם!״

הקלק לתיאום שיחה אישית עם מוטל'ה שפיגלר