בחילות ועייפות: 5 סימני אזהרה להתקפי לב אצל נשים

עייפה באופן קיצוני? חווה חרדות ללא סיבה? הבחילות לא מפסיקות? אל תחכי לכאבים בחזה - יש סיכוי שאת עומדת לקראתו של התקף לב • כל סימני האזהרה שצריכים להדליק נורה אדומה ולשלוח אותך להיבדק בהקדם
955 צפיות

מה הם סימני האזהרה להתקף לב בקרב נשים

רבים יודעים שכאבי חזה וכאבים בצד שמאל של הגוף עשויים לסמן את בואו של התקף לב. אבל לא כולם יודעים שהסימנים האלו כלל לא רלוונטיים לנשים – שלהן יש סימנים קצת אחרים. המודעות למחלות לב בקרב נשים היא נמוכה משמעותית, ולכן נוצר מצב שנשים לא מאבחנות נכונה התקפי לב ופונות לעזרה רק כ-84 דקות בממוצע לאחר גברים. הנתון הזה מלחיץ במיוחד, שכן נשים לוקות בהתקפי לב בשיעורים הולכים וגדלים, ובכל שנה מתות ברחבי העולם כ-8.6 מיליון נשים ממחלות לב. חשוב לדעת שסימנים אצל נשים עשויים להתחיל כחודש לפני התקף לב, ולכן נשים המאבחנות נכונה את התסמינים עשויות להציל את חייהן.

5 הסימנים הבאים עשויים לסמן התקף לב ממשמש ובא. אז אם את מרגישה סימן אחד או יותר מתוך הרשימה, כדאי לך לבקר אצל רופא:

  • עייפות וקשיי שינה

אם את עייפה באופן קיצוני, ללא סיבה מיוחדת, קיים חשש לבואו של התקף לב בימים או בשבועות הקרובים. חשוב לציין כי עייפות יכולה לנבוע מסיבות נוספות כמו וירוס או מאמץ יתר, אבל אם העייפות קיצונית במיוחד ומונעת ממך לבצע דברים בסיסיים כמו מקלחת או הליכה, זהו בהחלט סימן אזהרה. סימן נוסף הוא קשיי שינה – הסטטיסטיקה מראה כי נשים שחוו התקף לב דיווחו על קשיים רציניים בשינה בשבועות שלפני ההתקף.

  • בעיות בעיכול

עוד סימן אזהרה להתקף לב אצל נשים הוא בעיות בעיכול וצרבות. את הסימן הזה קשה לשייך להתקף לב, כי נשים החוות צרבות פתאומיות משייכות אותן לתזונה שלהן בימים האחרונים, ולא מייחסות להן משמעות מיוחדת. לכן חשוב לדעת שצרבות או בעיות עיכול פתאומיות, וכן בחילות לא מוסברות ואף הקאות, צריכות להדליק נורה אדומה.

עדיף להקשיב לסימנים
  • חרדות וזיעה

אצל נשים, התקף לב עשוי "להתחפש" להתקף חרדה. אם את חווה התקף חרדה לא ברור וללא סיבה מסוימת, ישנו סיכוי סביר שאת נמצאת לפני התקף לב, ואל תתמהמהי לפני הליכה לטיפול. גם זיעה מהווה תסמין להתקף לב אצל נשים – כך שאם את מתכסה בזיעה קרה ללא סיבה, כדאי ללכת לבדוק.

  • כאבים ואי נוחות בגוף  

בניגוד לגברים שחווים כאבים בחזה, אצל נשים הכאבים מתבטאים דווקא באזורים אחרים בגוף, כמו בחלק העליון של הגב, הכתפיים, ואפילו בלסת. הכאבים יכולים להתבטא בכאבים חדים, נפיחויות או תחושות צריבה, ועשויים להיות ממושכים או פתאומיים.

  • קוצר נשימה  

נשים רבות, לפני התקף לב, חוות קשיי נשימה המפריעים לתפקוד היומי. אם את משתעלת, קשה לך לנשום, ואת מוצאת את עצמך נושמת נשימות עמוקות ללא סיבה – ישנו סיכוי סביר שאת עומדת לפני התקף לב. במקרה כזה רצוי לפנות לרופא לבדיקה וטיפול.