המסלולים הייחודים של המכללה האקדמית בית ברל

689 צפיות

רבים מאתנו תופסים את רעיון ה"חינוך" באופן מצומצם, אך התפיסה לפיה חינוך בא לידי ביטוי בבית הספר, בין כותלי הכיתה, תוך הוראה פרונטלית לשם העברת ידע, היא מצומצמת ושגויה. למעשה, חינוך הוא הרבה מעבר לכך, ובמכללה האקדמית בית ברל מכירים בכך ומכשירים כבר היום אנשי הוראה וחינוך במסלולים ייעודיים במסלולים לחינוך הבלתי פורמלי וקידום נוער. מסלולים אלה כוללים ממדים ערכיים וכלים פרקטיים משמעותיים לאנשי החינוך של המחר. חינוך בלתי פורמלי – הדרך שלנו להצלחה

חינוך הוא הרבה יותר מלימודים פורמליים, בתוך בית ספר ובתוך כיתה. חינוך מתבצע כל העת, והוא מתקיים גם בתהליכים חברתיים ובקהילה, באופן שללא ספק מביא לשינויים אישיים וחברתיים.

המסלול לחינוך בלתי פורמלי במכללה האקדמית בית ברל מכשיר סטודנטים ללימודים ועבודה בגישה הבלתי פורמלית שם הם מקבלים הכשרה מקיפה בשיטות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות, כמו גם כלים להעברת מסרים במכלול שיטות עבודה עם אוכלוסיות מגוונות: ילדים, בני נוער, קשישים ואוכלוסיות מוחלשות. בתום לימודיהם מצליחים בוגרי המסלול להגיע למעגלים חברתיים נרחבים בקהילה, ולהשפיע.

במסגרת הכשרתם מקבלים הסטודנטים במסלול לחינוך בלתי פורמלי כלים חשובים, לרבות התנסות בהנחיה אפקטיבית של קבוצות בגילאים שונים.

הדרך אל התואר

במכללה האקדמית בית ברל מתקיים מסלול ייחודי לקראת קבלת תעודה רשמית בחינוך בלתי פורמלי. מדובר בתכנית לימודים של 4 שנים לקראת תואר אקדמי.
את הלימודים ניתן לשלב עם התמחות בחוגים כמו היסטוריה, לימודי ארץ ישראל וגיאוגרפיה, לימודי סביבה וחקלאות ומדעי החברה ואזרחות. בנוסף, מקבלים בוגרי התכנית תעודת עובד חינוך ממשרד החינוך, המעניקה דירוג שכר בהתאם.


קידום נוער בסיכון

על פי ההערכות, אלפים רבים של בני נוער עונים להגדרה "נוער בסיכון". למעשה, המספר המלא מטריד למדי: אחד מכל ארבעה ילדים בארץ נחשב על פי פרמטרים מקובלים כנער (או נערה) בסיכון, ובמספרים – מאתיים אלף אנשים צעירים. בני הנוער הללו, חלקם עם רקע של בעיות נפשיות, מתמודדים עם שילוב של קשיים ניכרים בלימודים, חסך ניכר במיומנויות חברתיות, בעיות במשפחה, תופעות של אלימות ועוד. על עתידם ועל קידומם של בני נוער אלה, עליהם ועל זכויותיהם, נאבקים יום יום ושעה שעה בוגרי המסלול לקידום נוער, שמוכיחים כי במעשים בהחלט אפשר לשנות את העולם.
הסטודנטים יכולים להשתלב במגוון מסגרות – בפנימיות ובכפרי נוער, במחלקות לקידום נוער של הרשויות המקומיות ובהוסטלים וכן בעמותות לקידום בני נוער.

הלימודים

במסלול לקידום נוער ניתן אפשר לשלב את הלימודים במסלול בחוג נוסף, במקצועות המקובלים, וכן ניתן לשלב במקצוע הנבחר לימודי תעודת הוראה. במקביל, ניתן לבחור לימודי קידום נועד ביחד עם לימודים במסלול החינוך המיוחד. במהלך הלימודים פוגשים הסטודנטים תמהיל מיוחד המשלב תיאוריה לצד התנסות (עם ליווי מקצועי, כמובן). את הלימודים ניתן לשלב עם התמחות בחוגים כמו היסטוריה, לימודי ארץ ישראל וגיאוגרפיה, לימודי סביבה וחקלאות ומדעי החברה ואזרחות.

עבודה אנושית וחינוכית

המסלולים לקידום נוער וחינוך בלתי פורמלי במכללה האקדמית בית נועדו להכשרת אנשי מקצוע בחינוך, טיפול וקידום מעניקים הכשרה מקיפה לאלה הרוצים לעסוק בהתערבות טיפולית וחינוכית בכל הרמות – פרט, קבוצה, קהילה. במסגרות שונות יכולים בני הנוער לקבל מענה מגוון לצורכיהם, לרבות פתרונות טיפוליים, הכשרה במקצוע לחיים, שילוב טכנולוגי ועוד.
הסטודנטים מקבלים כלים שבעזרתם הם יכולים לזהות אצל בני הנוער את קשיים, את החסך, ולייצר מוטיבציה, שינוי וגדילה.
רוצים לשנות את העתיד שלנו? בואו ללמד את הדור הבא בדרך שלנו >>

    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך