זקוקים לניתוח בעמוד השדרה? משתלים מסיבי פחמן ישפרו את סיכויי ההחלמה

383 צפיות

הומלץ לך לעבור ניתוח בעמוד השדרה, אך שמעת שניתוח גורר בעיות נוספות? חשוב להכיר את החידוש בתחום; משתלים ייחודיים העשויים מסיבי פחמן, בטוחים לשימוש ואינם יוצרים תגובה מזיקה בגוף

מאת: ד"ר יצחק אנגל

ניתוח הקיבוע הינו הניתוח הנפוץ ביותר לטיפול בכאבי גב חזקים. בניתוח זה מאחים חוליות סמוכות ובכך מונעים את תנועתן, אשר במקרה של דיסק פגוע או נוון אחר, גורמת לגירוי עצבי, לכאב וכן להקרנת כאב זה לאזורים אחרים בגוף. הקרנה זו, עשויה לעיתים אף לגרור לחוסר תחושה באברים אלה.

בניתוח מסירים את חלקי החוליה שמגרים את העצבים היוצרים את הכאב, במטרה להפסיק את הכאבים העזים מהם סובלים המטופלים. איפה מתחילה הבעיה? בכדי לקבע את החוליה במקומה, נעשה שימוש בשתלים העשויים מטיטניום.
הטיטניום, למרות היותו חומר חזק, יוצר בעיות בייחוד בתקופת ההחלמה לאחר הניתוח.

הטיטניום משבש בדיקות MRI ו-CT

הכלי האבחוני החשוב ביותר למנתח עמוד השדרה, הינו מכשיר ה- MRI. באמצעות מכשיר זה, יכול המנתח לאבחן במדויק בצורה לא פולשנית, את הסיבה המדויקת לכאב מתמשך לאחר הניתוח. כאב זה יכול לנבוע מזיהום, הצטברות נוזלים או במקרים נדירים אף ממיקום לא נכון של המשתל. לצערנו הרב, משתלי טיטניום יוצרים "ארטיפקטים" – רעש הממסך ומפריע לרופאים לראות היטב את תמונת ה-MRI.

במצבים בהם הניתוח נעשה כתוצאה מאי יציבות ממאירה בעמוד השדרה, שתל הטיטניום מפריע לאחר הניתוח, לבצע באופן מיטבי טיפול קרינה, שהינו הטיפול העיקרי להפחתת כאב וריפוי בחולים אלה. הדבר מתרחש בגלל אותם "ארטיפקטים", המפריעים לתכנון קרינת ה-MRI וה- CT כיוון שמשתל הטיטניום מחזיר חלק ממנה ופוגע ברקמה בריאה. כמו כן, בגלל שהטיטניום מפריע לקרינה, גידול הממוקם מאחוריו לא יקבל טיפול ראוי, כי הקרינה לא תגיע אליו. ומעבר לטיפול, השימוש במכשיר MRI הינו המעקב העיקרי אחר חולים אלו. הימצאותו של משתל טיטניום פוגעת משמעותית ביכולת מעקב זו.

הטיטניום הינו חומר חזק – שעלול לפגוע בעצם

לחוזקו של הטיטניום יש יתרונות, אך גם חסרונות רבים. למשל, חיבור משתל קשיח מאד לעצם אשר היא רכה ממנו, ברבות הימים עשוי לפגוע בעצם. על פי רוב, פגיעה זו תתרחש בחוליה הסמוכה לקיבוע (ASD). עוד ידוע, כי תנועות מיקרוסקופיות של העצם הם אלו הגורמים לאיחוי מיטבי שלה. קיבוע באמצעות חומר קשיח כטיטניום, עשוי למעשה להאט את קצב איחוי החוליות.

מעבר לזה, בחלק מן החולים קיימת רגישות או אלרגיה למתכת, הגורמת לאי נוחות ולכאב רב.

חידוש בתחום ניתוחי עמוד השדרה: משתלים מסיבי פחמן

לאחרונה החל שימוש במשתלים ייחודיים המיוצרים בישראל, על ידי חברת קרבופיקס מהרצליה. ייחודם של משתלים אלה, הוא בכך שהן עשויים מסיבי פחמן ולא מטיטניום. סיבי הפחמן הינם חומר, אשר רובנו מכירים ממקומות אחרים כגון אופניים, מטוסים, מכוניות מרוץ וכדומה. רבים לא יודעים כי מזה 15 שנה משמש החומר כמשתל בתחומי כירורגיה שונים. הניסיון עם החומר מעיד כי הוא בטוח לשימוש ואינו יוצר תגובה מזיקה בגוף. החומר חזק יותר מטיטניום ועולה עליו ביתרונות הבאים:

• אינו מפריע לפעילות מכשירי MRI ו-CT, כך שמשאיר בידי הרופא המטפל כלים אבחוניים אלה לאבחנה מבדלת במקרה של כאבים או סיבוכים לאחר הניתוח.

• עלול לפגוע בעצם: קשיחות החומר זהה כמעט לחלוטין לזו של העצם (ולא חזק ממנה), דבר המקטין את הסיכוי לסיבוכים עתידיים בחוליות סמוכות וכן לאור התנועות המקרוסקופיות הנובעות מכך, מגדיל את הסיכוי לאיחוי תקין.

• המשתל אינו יוצר תגובה אלרגית כמשתלי הטיטניום.

• המשתל מתאים לטיפול בחולי סרטן לאחר הניתוח.

חשוב לציין גם כי המשתל מאושר לשימוש במרבית מדינות העולם, כולל כלל מדינות אירופה, אוסטרליה ומדינות נוספות ובתהליך אישור על ידי ה FDA האמריקאי, שאישר כבר לפני מספר שנים את הבטיחות והיעילות של משתלי החברה. בעולם כבר בוצעו בהצלחה מאות ניתוחים באמצעות משתל חדשני זה.

אם הנכם סובלים מכאבי גב עזים ועומדים לפני ניתוח, אל תתפתו "לסיים עם זה וזהו", אפילו אם כבר נקבע לכם תור לניתוח. חשוב להכיר את מגוון הפתרונות העומדים לרשותכם, ולבחור את הטוב והבטוח ביותר עבור גופכם.

הכותב הינו מנתח עמוד שדרה, מנהל השרות למחלות גב בילדים ונוער, מומחה בכירורגיה אורתופדית ורופא בכיר במחלקת עמוד שדרה בבי"ח מאיר

לבדיקת התאמה לטיפול בכאבי גב בטכנולוגיה חדשה לחץ כאן ונחזור אליך בהקדם

    לבדיקת התאמה בטכנולוגיה חדשה, מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

    לקבלת מידע שיווקי בנוגע לכתבה זאת ובהתאם לתקנון האתר ולתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות, השאר פרטיך